www.etkinkimyagerler.com: dick cheney g4

KPSS 2013/1 Kimyager Kadroları

kadrolar

24 Haziran-3 Temmuz 2013 tarihlerinde tercihlerin alınacağı 2013/1 KPSS atamaları için kılavuz yayımlandı.Buna göre 45 Kimyager kadrosunun dağımı şu şekilde belirlenmiştir.

Kurum İl Kadro Sayı
Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü Balıkesir/Bandırma Kimyager 2
Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürlüğü Kırıkkale Kimyager 1
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı Adıyaman Kimyager 1
Ağrı Kimyager 1
Ardahan Kimyager 1
Batman Kimyager 1
Bitlis Kimyager 1
Bursa Kimyager 1
Hakkari Kimyager 1
İstanbul Kimyager 3
Karabük Kimyager 1
Mardin Kimyager 1
Şanlıurfa Kimyager 1
Sinop Kimyager 1
Tekirdağ Kimyager 1
Tunceli Kimyager 1
Van Kimyager 1
Yozgat Kimyager 1
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığı Ankara Kimyager 18
Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı İstanbul Kimyager 1
İstanbul/Fatih Kimyager 1
Konya/Meram Kimyager 1
Ege Üniversitesi İzmir Kimyager 3
Toplam 45

Kılavuz için TIKLAYINIZ.

-Adayların kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 7-8 Temmuz 2012 tarihinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavına girmiş olması gerekmektedir.

-Adaylar tercihlerini 24 Haziran-3 Temmuz 2013 tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Tercih süresi uzatılmayacaktır.

-

Sosyal Medyada Paylaş!

  6 Responses to KPSS 2013/1 Kimyager Kadroları

  1. Yazma eserler kurumunda kimyager ne is yapar bilgi verirmisiniz

   • Yazma Eserler Kurumu Kimyagerler için yeni bir kurum olma niteliğini taşımaktadır. Konsevarsyon (Koruma) işlemlerinde kimyagerlerden yaralanacakları düşünülmektedir. Kurum bünyesinde bulunan Kitap Şifahanesi bölmünde önleyci koruma ve konservasyon hizmetleri sunulmaktada, böylece eserlerin yıpranması önlemektedir. Bu konuda kurumun laboratuarları da bulunmaktadır.
    Kurumun Sitesinden(http://www.yek.gov.tr/ar-ge-merkezi-s123.html)
    AR-GE LABORATUVARINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

    Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi bünyesinde bulunan ve 2012 yılının Mart ayından itibaren Türkiye Yazma Eserler Kurumu Kitap Şifahanesi ve Arşiv Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen Ar-Ge çalışmaları, kağıt ve deri eserlerin korunması için büyük önem arz etmektedir. El yazmaları ve nadir basma eserlerde görülen bozulmaların nedenlerini tespit etmek ve gerekli çözüm uygulamalarını bulmak yönünde çalışmalara yaklaşık iki aydır yeniden hız verilmiştir.

    Arşiv materyalleri ve yazma eserlerde selülozik desteğin bozunmasına bağlı olarak meydana gelen hasar biyobozunma, fotobozunma, asit hidrolizi ve oksidasyon sonucu oluşur. Yazma eserlerde bozunmalar sonucu meydana gelen hasar geri dönüşümsüzdür. Yapılması gereken bu kimyasal bozunmaları durdurmak veya en kötü ihtimalle reaksiyonların oluşum hızını olabildiğince yavaşlatmaktır.

    Asit Katalizli Hidroliz Problemi: Kağıtta Kırılganlık ve Renk Değişimi

    Kağıdın kimyasal bozunmasında önemli bir rol oynayan asit varlığı mürekkep kaynaklı olabileceği gibi kağıt üretiminde kullanılan kimyasal maddelerden de gelmiş olabilir. Kağıt yapımında kullanılan reaktif maddeler (odun hamuru vb.) ve asidik maddeler (yüzey işlemleri için kullanılan reçine vb.) yüksek sıcaklık, yüksek nem ve yüksek aydınlatma derecesi gibi etkenlere uzun süre maruz kaldığında kağıdın kimyasal bozunması hızlanır. Kükürtdioksit, hidrojensülfür ve azotdioksit gibi gaz kirleticiler sülfürik ve nitrik asit oluşturarak pH değerinin düşmesine neden olurlar. Selülozun monosakkarit birimlerini bir arada tutan kimyasal bağlar sürekli ve peş peşe olarak kırılır (depolimerizasyon), sonuç olarak çekme geriliminde düşüş ve kağıtta renk değişimi meydana gelir.

    Asit Katalizli Hidroliz Sorunu İçin Uygulamalar

    Asit giderme işlemi ile kağıtta çeşitli nedenlerle oluşan organik asitleri nötralize etmek için uygun bir baz çözeltisi ile kağıtta tampon oluşturulur. İşlem öncesi kağıdın hidrojen iyonu konsantrasyonu değeri pH metre ile ölçülür. pH değerinin 7 den düşük olması kağıtta asiditeye işaret eder. Yapılacak uygulama sonrası pH değeri mümkün olduğunca 7’ye yakın olmalıdır. İşlem sonrası pH 8,5’tan yüksek olmamalıdır, çünkü yüksek pH bazı geçiş metallerinin etkinliğini arttırarak peroksit oluşumunu katalizleyici etki oluşturur.

    Söz konusu uygulamalar matbu ve mürekkebi dağılmayan eserler için geçerlidir.

    Oksidatif Bozunma Problemi

    Mürekkep korozyonunun ilk belirtisi görsel incelemede mürekkebin etrafında ve sayfanın arka kısmında beliren kahverengi oluşumdur. Kağıt zamanla daha kırılgan hale gelir ve sonunda bütünlüğünü kaybederek parçalara ayrılır.

    Geçmiş dönemde yazma eserlerde sıklıkla kullanılan mürekkep temel bileşen olarak demir(II) sülfat içermektedir ve selülozun oksidatif hidrolizi buradan sağlanan demir iyonlarının aşırısı ile katalizlenir. Ortamda aşırısı bulunan demir iyonları tanninlerden oluşan renkli bileşik ile bağ oluşturamaz ve selülozun oksidatif bozunmasını katalizler. Demirin yanı sıra daha fazla katalitik aktiviteye sahip bakır da boya/mürekkep olarak ve kağıt renklendiricisi olarak kullanılmıştır.Uygulama

    Oksidatif etkinin yıkıcı etkisiyle iki farklı metot kullanarak savaşılabilir. Bu metotlardan ilki, geçiş metallerinin katalizör özelliğini ortadan kaldıran önleyici antioksidanların kullanımıdır. Diğer metot ise peroksit parçalayarak veya radikal temizleyerek çalışan zincir kırıcı antioksidanlardır.

    Ar-Ge laboratuarında sentezlenen pigment, boyarmadde ve mürekkeplerin karakterizasyonu ve selüloz destek üzerindeki davranışlarını belirlemek için tahribatsız analiz cihazlarından Raman spektroskopisi, XRF spektroskopisi, spektrofotometre ile UV-vis spektrofotometre ve iklimlendirme cihazı kullanılmaktadır. Gerekli durumlarda ilgili enstitülerde SEM-EDX, FT-IR spektroskopisi, HPLC, viskozimetre ölçümleri de yaptırılmaktadır.

    Referanslar

    1. Strlic M, Kolar J. Evaluating and enhancing paper stability– needs and recent trendsRestaurator ,1997;18:163.

    2 .Vid Simon Selih, Strlic M, Kolar J, Pihlar B, The role of transition metals in oxidative degradation of cellulose, Polymer Degradation and Stability 92 (2007),1476-1481pp

    3. Kanngieger B, Hahn O, Investigation of oxidation and migration processes of inorganic

    compounds in ink-corroded manuscripts, Spectrochimica Acta Part B 59 (2004) 1511 – 1516

    4. J. Lojewska, P. Miskowiech, Cellulose oxidative and hydrolytic degradation:In situ FTIR approach, Polymer Degradation and Stability 88 (2005) 512-520pp

   • Merhabalar. Açılan kadrolardan Ege Üniversitesindeki kimyagerler hangi alanda çalışacaklar. Bilgilendirmeniz mümkün mü? Teşekkürler şimdiden.

    • bununla ilgili kesin bilgiye ulaşamadık. Muhtemelen Tıp faültesi hastanesi veya kimya bölümünde istihdam edilecektir.

  2. Mrb, ilaç ve tıbbı cihaz kurumuzunu tercih ettim, puanım 94,sıralamam 21, bu alımlarda biyokımya mezunları da alınıyor, acaba onlar bu sıralamayı nasıl etkiler.. bilgisi olan var mı..

   • Biyokimya mezunlarının da başvurması sıralamayı elbette değiştirir ama çok da değiştirmez diye tahmin ediyoruz. Bu bu puan ve sıralama ile atanabileceğinizi tahmin ediyoruz. Hakkınızda hayırlısı olsun.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


  *

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  Kimyagerin El Kitabı

  Aktüel Kimya Sitemiz

  Laboratuar ve Sağlık Gazetesi

  Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.